خبـــر

هم اندیشی جوانان مومن انقلابی، پیرامون مسائل، اهداف و راهبردهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب
اولین جلسه هم اندیشی جوانان مومن انقلابی، پیرامون مسائل، اهداف و راهبردهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب پنجشنبه 16 اسفندماه 97 از سوی جبهه آرمان خواهان واقع بین درمشهد برگزار شد.

اولین جلسه هم اندیشی جوانان مومن انقلابی، پیرامون مسائل، اهداف و راهبردهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب پنجشنبه 16 اسفندماه 97 از سوی جبهه آرمان خواهان واقع بین درمشهد برگزار شد.

جوانان مانیفست پیاده سازی گام دوم را تدوین کنند.

دبیر کل جبهه آرمان خواهان واقع بین در این جلسه، با اشاره به دو نگاه تبیینی و اقدامی در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: هر دوی این نگاه مهم است و نه می شود گفت نگاه تبیینی مهم است و نگاه اقدامی موضوعیت ندارد و نه می شود گفت نگاه اقدامی اهمیتی ندارد.

محمد سعید احدیان افزود: درست است که پیاده سازی نگاه اقدامی از اهمیت زیادی برخوردار است، اما اگر تبیین دقیق در گام اول و گام دوم انقلاب وجود نداشته باشد، نمی توانیم مانیفست اقدام داشته باشیم. در مجموع نگاه اقدامی موضوعیت دارد و باید مانیفست اقدام تدوین کنیم و به یک مانیفست دقیق و مکتوب دست یابیم که مشخص کند بیانیه گام دوم چطور باید نوشته شود، مانیفست اقدام خروجی کار ماست که این اقدام باید توسط جوانان انجام شود.

دکتر احدیان با تأکید بر این که جوانان وظیفه تدوین یک مانیفست کامل برای چگونگی پیاده سازی گام دوم را دارند، افزود: اجرایی کردن گام دوم توسط جوانان تنها در صورتی ممکن است که سمت ها و جایگاه های کارشناسی و مدیریتی و اجرایی در اختیار جوانان باشد، لذا جوانان باید خود را برای این سمت ها آماده و بدون ترس از برچسب عرضه کنند. 


تنها خطاب شونده گام دوم انقلاب جوانان هستند.

وی ادامه داد: در این بیانیه تنها خطاب شونده گام دوم جوانان هستند و بار آن نیز تنها بر دوش جوانان است و حضرت آقا از فرد دیگری انتظار ندارند، نه این که دیگر افراد وظیفه نداشته باشند، اما ایشان یا به آن ها امید ندارند و یا انتظار ندارند؛ پس باید جوانان برای پیاده سازی آن اقدام و تلاش کنند. 

دبیر کل جبهه آرمان خواهان واقع بین با بیان این که موارد اقدامی را در سه دسته می توان تقسیم بندی کرد، یاداور شد: یک دسته آن هایی است که جوان ها به تنهایی می توانند عملیات انجام دهند، یک دسته آن هایی است که بار آن فقط بر دوش مسئولان است و دسته دیگر متشکل از جوانان و مسئولان است. 

وی با اشاره به این که نگرانی جدی مبنی بر این موازی کار کردن و کارهای یکدیگر را خنثی کردن، وجود دارد، گفت: راهکار این موضوع تعامل و گفت و گو و بعد از آن، ارائه قوی به جامعه هدف است. 

احدیان در این خصوص پیشنهاد عملیاتی ارائه داد و افزود: برای نوشتن مانیفست اقدام، باید با هم تبادل آرا کنیم و سپس ان را ارائه دهیم تا نواقص برطرف شود و بدون  خط کشی و تخریب یکدیگر خود را به جوانان انقلابی عرضه کنیم و هرکسی با نگاه سلبی و دقیق توانست پیشنهاد بهتری ارائه دهد، با او پیش رویم.

وی با اشاره به فناوری اجتماعی با محوریت خانواده اظهار کرد: این فناوری اجتماعی که می خواهد جامعه 80 میلیونی را تحت تاثیر قرار دهد، وقتی می تواند موفق باشد که ساختارها و نهادهای حاکمیتی را به کار گیرد. برای مثال یکی از بزرگترین مغفول های همه مسئولان، آموزش و پرورش است. اگر قرار است در نهاد خانواده تحول ایجاد شود، اموزش و پرورش باید دخیل باشد و در دنیا اموزش و پرورش از اهمیت زیادی برخوردار است و در این خصوص، به شدت برنامه ریزی و اقدام می شود. اگر وارد نهاد آموزش و پرورش نشویم، نمی توانیم فناوری اجتماعی را عمومی و فعال کنیم. 

دبیر جبهه آرمانخواهان واقع بین تاکید کرد: متاسفانه جریان انقلابی سال هاست عمدتا دغدغه فرهنگ داشته است و ان هم جنس خاصی از فرهنگ؛ و برای نمونه رسانه را قبول نداشته است. 

وی در ادامه گفت: باید در داخل جوان های انقلابی جریان اجتماعی ایجاد کنیم که به این جمع بندی برسند که براساس هفت محور بیانیه گام دوم انقلاب، خود را اماده اقدام و عرضه کنیم و البته عرضه کردنی که برای انجام وظیفه است. توانایی های لازم را مدنظر قرار دهیم و بخشی از این توانایی ها ، برنامه، بخشی توان اجرایی و بخشی ارتقای معنوی و اخلاقی  است.


بزرگترین معجزه انقلاب در حوزه اقتصاد است.

در ادامه دکتر محسن زنگنه عضو شورای راهبردی جبهه آؤمانخواهان واقع بین اظهار کرد: وقتی از انقلاب در عرصه های فرهنگی، سیاسی و نظامی، صحبت می کنیم، حرف از معجزه می شود، اما در حوزه اقتصاد با ترس و لرز صحبت می کنیم و اما و اگر هم در ادامه اش می آوریم. بنده با تاکید عرض می کنم که بزرگترین معجزه انقلاب جدای از فضای معنوی و ارزشی، در حوزه اقتصاد است و به ما اجازه نمی دهند به درستی زمان پهلوی را تحلیل کنیم.  

محسن زنگنه افزود: این که رهبر انقلاب قبل از ورود به توصیه ها می فرمایند امید، یعنی بنده که قرار است برای چند نفر صحبت کنم، باید با همه وجود به امید اعتقاد داشته باشم و زمانی که خودمان به این مهم اعتقاد نداشته باشیم، نمی توانیم امید را به مردم القا کنیم. ما بدون امید قلبی نمی توانیم وارد اقدام و تبیین شویم.

وی با اشاره به این که حوزه معرفتی ورود به اقتصاد مشکل دارد، تاکید کرد: گام دوم انقلاب بسیار دقیق و با زبان ساده ذکر شده و رهبری مباحث بسیار دقیق اقتصادی را با زبان ساده و راحت بیان کرده اند.

زنگنه تصریح کرد: اگر انقلاب نمی کردیم، سال 60 قطعا امریکا شاه را بر میداشت، چون اقتصاد با شیب وحشتناکی به زمین می آمد. سال 54 و 55، 6.5 میلیون بشکه نفت تولید و 5.5 میلیون بشکه صادر می کردیم و بعد از جمهوری اسلامی در بهترین حالت 2.5 میلیون بشکه صادر کردیم. واردات سال 55 و 56 ما، 24 برابر صادرات بوده است. 

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان این که رهبر معظم انقلاب حوزه تمدن سازی را نشانه گرفته اند، افزود: هر کس در جایگاهی که قرار دارد، وظایفی دارد و انجام بخشی از اقدامات نیاز به مسند است و حضرت آقا در بیانیه شان به جوان مومن دانا اشاره می کنند. این که ما در برخی حوزه ها جلو نرفیتم به این خاطر است که من نوعی در کاری که تخصص ندارم؟، ورود و انجام وظیفه بی خود کردم در حالی که لازم است هر کس در جایی که قرار دارد، مومنانه عمل کند. 


حس بیانیه دوم انقلاب حس امید است.

دکتر مصطفی غفاری عضو شورای مرکزی جبهه آرمانهواهان واقع بین، با اشاره به وجوه اقدامی بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: وقتی به اقدام فکر می کنیم، در مقام تبیین نمی مانیم و به مرزهای عمل برسیم و اگر به اقدام فکر کنیم، چون ناگزیریم تبیین درستی داشته باشیم در تدبیر تبیین مناسب هم خواهیم بود. 

غفاری بیانیه گام دوم انقلاب را به عینک تشبیه کرد و افزود: به نظر من بیانیه حضرت اقا نه مانیفست اقدام، نه سند بالادستی  و نه سند چشم انداز است، اقا خواستند در شرایطی متناسب با وضعیتی که به نظرم وضعیت آشفتگی تصویری ماست، به این مفهوم که در رابطه با چهل ساله انقلاب و اینده دچار کاستی هایی بودیم و برای این که بتوانیم مسیر طی شده و وضعیت حال خود را طی کنیم، یک بار دیگر عینکی به ما دادند. 

وی تاکید کرد: حس این بیانیه حس امید است و همه جملات، تقدم و تاخرها و تاکید ها و حتی انصرافات دلالت بر امید دارد و در این روح کلی بیانیه، باید بررسی شود که ما چه اقدامی می توانیم انجام بدهیم. 

وی با اشاره به مکانیزم فناوری اجتماعی اظهار کرد: اگر براساس الگوهای اسلامی و رویکرد عقلانیت دینی دنبال این هستیم که چنین فناوری هایی را ایجاد کنیم، در حوزه اجتماعی هر طرحی را بخواهیم تعریف کنیم، باید مبتنی بر خانواده باشد. در حوزه اقتصاد و سیاست هم به این رویه اعتقاد دارم. بسیاری از فشارهای مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بر دوش خانواده است. 

غفاری افزود: خانواده نقش مهمی را در همه زمینه ها ایفا می کند و اولین نهاد عمده دارای سرمایه اجتماعی در کشور است و بیشتر از 80 درصد اعتماد در خانواده وجود دارد. البته به همان اندازه که خانواده اهمیت دارد ظریف و شکننده است.

اخبار مرتبط
پاسخ به