خبـــر

شیوه نامه انتخابات شورای مرکزی مجمع آرمانخواهان واقع بین
.

در راستای تبصره 1 ماده 3 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی مصوب 1395 و در جهت ماموریت هیات موسس در برگزاری مجمع عمومی موسس، شیوه نامه حاضر به عنوان سازوکار داخلی برگزاری انتخابات اولین دوره شورای مرکزی مجمع آرمانخواهان واقع بین با در نظر داشتن قوانین جمهوری اسلامی ایران تدوین و به تصویب هیئت موسس مجمع آرمانخواهان واقع بین رسیده است. این شیوه نامه در 6 بخش به شرح زیر ارائه می گردد:

1)    شرایط نامزدی

2)    ساز و کار تایید نامزدها

3)    زمانبندی و شیوه اعلام کاندیداتوری

4)    شیوه معرفی نامزدها به مخاطبین

5)    نحوه برگزاری انتخابات

 

1) شرایط نامزدی

از آنجا که مجمع آرمانخواهان واقع بین به دنبال تحقق آرمان های والای انقلاب اسلامی در چارچوب ارشادات و منویات امام راحل و مقام معظم رهبری می باشد، در نتیجه عضویت در این تشکل مستلزم دارا بودن شرایط و صفات روشنی در این زمینه است و افرادی که تمایل به کاندیداتوری در انتخابات شورای مرکزی مجمع را دارند می­بایست واجد شرایط زیر باشند:

1)    اعتقاد راسخ و التزام عملی به اسلام سیاسی با محوریت اصل مترقی ولایت فقیه و دارا بودن شخصیت انقلابی

2)    برخورداری از شروط مندرج در بند ب ماده 4 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی که عبارتست از:

 

·      اعتقاد و التزام عملي به قانون اساسي و ولايت مطلقه فقيه

·      تابعيت ايراني

·      پذيرش مفاد مرامنامه و اساسنامه

·      عدم سوء پيشينه كيفر موثر

·      عدم انطباق متقاضي عضويت با اوصاف مقرر در ماده 5 قانون مذکور

·      سن حداقل 18 سال تمام

 

3)    عضو موثر مجمع (بنابر تعریف قانون احزاب: عضو موسس یا شورای مرکزی) باشد یا یک سال سابقه فعالیت در مجمع آرمانخواهان واقع­بین را(به عنوان کادر یا عضو فعال) داشته باشد یا یک سال سابقه عضویت در مجمع را داشته و مورد تایید سه نفراز اعضای موثر جبهه قرار بگیرد(از سه نفر عضو موثر مجمع، توصیه نامه بامضمون تایید صلاحیت برای عضویت در شورای مرکزی داشته باشد).

4)    میثاق­نامه­ی رعایت الزامات عضویت در شورای مرکزی مجمع را امضا نماید.

 

2) ساز وکار تایید نامزدها

مسئولیت انطباق ویژگی­های نامزدی برای عضویت در شورای مرکزی مجمع، با شرایط اعلام شده برعهده هیئتی سه نفره به نمایندگی از هیئت موسس خواهد بود.

این هیات سه نفره زیرنظر هیئت موسس فعالیت کرده و در صورت بروز اختلاف یا شکایت از نظرات این هیات، مرجع رسیدگی هیات موسس مجمع خواهد بود.

 

3) زمان بندی و شیوه اعلام نامزدی

 

مرحله

زمان

ثبت نام نامزدی در انتخابات

شنبه 19 الی پنجشنبه 24 مردادماه

اعلام اسامی نامزدهای تایید شده

جمعه 25 مردادماه

فرصت نهایی اعتراض به اعلام نتایج

شنبه 26 مردادماه

اعلام نهایی نامزدهای تایید شده

یکشنبه 27 مرداد ماه

تبلیغات و معرفی نامزدها

یکشنبه 27 الی چهارشنبه 30 مردادماه

 

داوطلبان عضویت در شورای مرکزی می بایست در زمان مقرر، آمادگی و درخواست خود را از طرق مختلف به هیات سه نفره معرفی شده از سوی هیئت موسس تسلیم نمایند.

 

4) معرفی نامزدها به اعضای مجمع

در بازه تبلیغات و معرفی، توضیحات لازم از سوابق کاری و فعالیت های تشکیلاتی نامزدها تهیه و با سازوکارهای مختلف در اختیار اعضای مجمع قرار می گیرد. همچنین همزمان با برگزاری کنگره و پیش از انتخابات، نامزدهای عضویت در شورای مرکزی به شیوه های مقتضی معرفی خواهند شد.

 

5) نحوه برگزاری انتخابات

رای گیری در قالب تعرفه های کاغذی و صندوق­های اخذ رای که به این منظور پیش بینی شده است، انجام خواهد شد به گونه­ای که تعرفه­ها در هنگام ورود اعضا در زمان برگزاری انتخابات توزیع شده و در سیستم ثبت می شوند. صندوق های اخذ رای به تعداد مناسب در جلسه تعبیه شده و فرایند انتخابات تحت نظر نماینده وزارت کشور، اجرا خواهد شد.

         
پاسخ به