خبـــر

چرایی ضرورت فعال شدن تشکیلات سیاسی
اولین کنگره مجمع آرمان خواهان واقع بین عصر شنبه 2 شهریورماه 98 برگزار شد و با رای حاضران، اعضای شورای مرکزی این مجمع برای مدت دو سال انتخاب شدند.

اعضای شورای مرکزی مجمع آرمان خواهان واقع بین انتخاب شدند

اولین کنگره مجمع آرمان خواهان واقع بین عصر شنبه 2 شهریورماه 98 برگزار شد و با رای حاضران، اعضای شورای مرکزی این مجمع برای مدت دو سال انتخاب شدند.

آرمان های انقلاب واقع گرایانه است

حجت الاسلام «علیرضا پناهیان» که سخنران اصلی این کنگره بود، با اشاره به اهمیت کار تشکیلاتی گفت: دو ویژگی در این جلسه وجود دارد، یکی این که دارد کار تشکیلاتی انجام می شود و بنده هرجا حرکت تشکیلاتی انجام می گیرد دوست دارم کمک و رفقا را تشویق کنم زیرا بیشتر از این حرف ها به تشکیلات اعتقاد دارم.

وی تصریح کرد: معتقدم اگر تشکیلات سیاسی قوی داشته باشیم، کسی خارج از تشکیلات سیاسی اصلا نباید نامزد شود که بخواهد رای آوری کند و حتما کار پوپولیستی خواهد کرد، حتما از کاریزمای شخصی استفاده می کند که معلوم است چگونه به دست آمده است.

پناهیان افزود: به عنوان مثال و فواید کار تشکیلاتی می توان گفت، مثلا فردی که بخواهد نامزد ریاست جمهوری شود اگر یک تشکیلات چند صد نفره از نخبگان فرهنگی سیاسی جامعه پشت سرش باشند و اورا تایید کنند، بعدا اگر آن فرد خطا کرد می توان آن تشکیلات را مورد عتاب و خطاب قرار دارد، همچنین اگر آن فرد خواست کار را نیمه تمام رها کند، با آدم با بزرگ تری مواجه است و تشکیلات باید پاسخ گو باشد.

وی تاکید کرد: بسیاری از انتخاب شوندگان چون تشکیلاتی پشت سرشان نیست هر کاری هم که می کنند ، بعدها آدم نمی داند باید چه کسی را مواخذه کند؟ حتی وقتی یک خانواده می خواهد دامادی را بپذیرد، اگر داماد خطایی کند بالاخره مهریه ای ثبت شده است، پدر و مادری دارد، برادر و خواهری دارد، می روند با آن ها صحبت می کنند و آن ها رفتارش را کنترل می کنند. چرا که می گویند این برخورد و رفتار برای فامیل ما بد است، می خواهیم سربلند باشیم و نباید پشت سرمان این حرف ها باشد. پناهیان ادامه داد : اما الان به صورت خیلی خنده داری، در جامعه ما کسی می آید نامزد ریاست جمهوری می شود و می گوید: من مستقل هستم. مستقل یعنی هیچ آدم حسابی پای من نیست، مثل کسی که می خواهد به خواستگاری برود و می گوید من پدر و مادر و فامیل ندارم، هیچ کس هم نیست که من را ضمانت کند. در حالی که این رویه خیلی غلط و نامعقولی است، مگر می شود سیاست را این طور اداره کرد؟  جالب است گروه ها و جریان ها هم به دلایلی از این فرد پشتیبانی می کنند اما وقتی او در عملکردش خراب عمل می کند، همان ها  در روزنامه ها و خبرگزاری ها علیه اش تیتر می زنند. در حالی باید پرسید، چه کسی به مردم گفت به او رای بدهید و حالا عقب کشیده اید؟ الان شما باید مجازات شوید. وی افزود : فرض کنیم یک رئیس جمهوری کار را خراب کرد و در رفت. بعد از این اتفاق یقه چه کسی را باید گرفت؟ به نظر من باید اموال کل آن حزب مصادره و ضرر مملکت داده شود. پناهیان تصریح کرد: مثال دیگری که باید بزنم، اشاره به فشاری است که در زمینه صلاحیت ها بر شورای نگهبان و نهادهای نظارتی می آید. این فشار زیادی سنگین است. در حالی که اگر احزاب در این زمینه مسئولیت داشته باشند و آبروی  حزب برای معرفی نامزد در میان باشد، کنترل خواهد کرد، از رانت خواری های بعدی جلوگیری می کند. اما الان کی به کی است؟ طرف از خط بیرون می زند و بقیه احزاب هم که خود را مقصر نمی دانند و هوچی گری می کنند. وی ادامه داد : نمی خواهم بگویم ساختارهای سیاسی ما حزبی شود اما تشکیلات مردمی و حزب به معنای درست کلمه مد نظر است که تک تک اعضا در آن مسئول و تاثیرگذار باشند البته طبیعی است که با یک فرایند دموکراتیک و اکثریتی که به صورت معقول در آن تعریف شده باشد. اگر تشکیلات سیاسی پای معرفی نامزد بیاید، خود به خود 50 درصد کار تصفیه نامزدها را انجام می دهد، دیگر نیازی نیست بار زیادی روی دوش شورای نگهبان یا دیگر نهادهای نظارتی باشد. در مسیر انجام کار 50 درصد کنترل صورت می گیرد و همه کار و کنترل به قوه قضاییه واگذار نمی شود، بلکه خود اعضای حزب و تشکیلات مانع از آن می شوند که فرد مد نظر آبروی آن ها را ببرد.

واقع بینی اجازه نمی دهد هر کسی به صورت انفرادی مستقل باشد

وی با اشاره به ضرورت مردمی بودن کارهای تشکیلاتی در عرصه سیاسی گفت: برخی به من می گویند تو در اعتقاد به تشکیلات سیاسی افراطی حرف می زنی و مردمی بودن تشکیلات، صورت ایده آل است. اما در واقع تشکیلات مردمی نه حزب به معنای باند بازی رایج در ایران است و نه به معنای مافیای وابسته به کارتل ها در غرب، بلکه چیزی است که به معنای واقعی مردمی باشد و حتی مردم به نامزد آن تشکیلات رای بدهند.پناهیان تصریح کرد: بارها به من پیشنهاد شده است که نماینده مجلس شوم، آیت ا... هاشمی در مجلس هفتم به بنده پیشنهاد کرد که نماینده شوم، اما عقیده دارم کسی که مشهور شد و ماموریتی هم پیدا کرد چه دلیلی دارد خودش را بیندازد جلوی مردم که به او رای دهند. نباید سلبریتی بازی در بیاوریم، این قضیه متعلق به قوانین دموکراتیک است که سرشار از عوام فریبی و رفتار غلط سیاسی است. وی تاکید کرد: خیلی از سیاسیون سایه بنده را با تیر می زنند و با بدترین برخوردها با من رفتار می کنند، زیرا بنده کاملا فراحزبی، فراجریانی و واقع بینانه با عرصه سیاست برخورد می کنم. وی با تاکید بر اهمیت مردمی و تشکیلاتی بودن فعالیت ها افزود: واقع بینی به ما اجازه نمی دهد هر کسی به صورت انفرادی مستقل باشد، سیاست انفرادی نمی شود اما برخی عرصه سیاسی را با خانه خاله اشتباه گرفته اند. این جا جای هنر نمایی و تئوری پردازی نیست برخی حزب را تبدیل به باندهای سیاسی خراب و کثیف کرده اند.

اتفاقات سیاسی باید توسط تشکل های مردمی سامان دهی شود

پناهیان اظهار کرد: خیلی از کسانی که در کشور ما رئیس جمهور می شوند اگر بنا بود 500 نفر انسان نخبه آن ها را تایید کنند، اصلا نمی توانستند نامزد شوند، فضای سیاسی جامعه ما این گونه است و این ها اشکالاتی است که باید اصلاح شود. من اصلا نمی فهمم این که شورای نگهبان یک شخص را تعیین می کند یعنی چه. مگر کار سیاست، کاری فردی است؟ این فرد مورد تایید است؟ چه تاییدی است که نتوانسته جمعی را با خود همراه کند؟ البته وقتی افراد دور هم جمع شوند هم آسیب هایی دارد ممکن است باند شوند و کارهای مافیایی انجام دهند اما می شود آن جمع را اصلاح کرد. وی افزود: بنده به شدت اعتقاد دارم که حرکت و اتفاقات سیاسی در جامعه ما باید توسط تشکل های مردمی سامان دهی شود و اقدامات اولیه شان در تشکل های مردمی باشد. اگر از من بپرسند چند تشکل مردمی به معنای واقعی کلمه داریم؟ می گویم تقریبا هیچ. در حالی که باید تشکل را بشناسیم و به دنبال راه حل هایی برای حل مشکلات جامعه باشیم. وی با اشاره به جهت گیری آرمان خواهی واقع بینانه گفت: به نظر بنده این جبهه می تواند از کلمه آرمان خواهی هم بگذرد، واقع بین صرف هم که باشید همان حقایق آرمان خواهانه پشت سرش است زیرا آرمان های ما چیزی جز واقع بینی نیست و از اول انقلاب هم همین طور بوده است.

آرمانی که واقع بین نباشد غلط است

پناهیان ادامه داد : آقای رئیس جمهور که گفتند انقلابی گری یک سال و دو سال و احساسات انقلابی بعدش واقع بین می شود، انقلاب را درک نکرده اند. انقلاب براساس واقع بینی شکل گرفت، احساسات انقلابی یعنی دردمند بودن در واقعیت های کلیدی و حساس. تمام امتیازات امام (ره) چیزی جز یک کلمه نبود و آن واقع بینی است. آرمان هم بد نیست و آرمان خواهی یعنی همه واقعیت ها را ببینیم، یعنی واقعیت هایی که در دوردست ها هستند و واقعیت های پنهان را هم ببینیم. وی ادامه داد : انقلابی گری یعنی با وجدان، پایدار و استوار بودن بر سر واقع بینی و در این مسیر آرمانی که واقع بین نباشد غلط است.

ایراد در برجام نبود واقع بینی بود

وی به رویکردها درباره برجام نیز اشاره و تصریح کرد: درباره برجام آقای ظریف واقع بین نیست و این ویژگی اش است وگرنه فرزند انقلاب است. آقای روحانی واقع بین نبود، حضرت آقا واقع بین بودند که فرمودند من به برجام خوش بین نیستم. ایراد ما در موضوع برجام نبود واقع بینی بود. پناهیان تصریح کرد: بارها در ایام مذاکره برجام با حفظ احترام برای آقای ظریف این حرف را گفتم که البته به تازگی احترام به آقای ظریف را کنار گذاشته ام زیرا بر خلاف واقع بینی گفتند که اگر الان هم برجام بود آن را امضا می کردم. دیگر برای چی؟ حالا که فهمیدین فایده ای ندارد. مشکلی که با برجام داریم این است که مطابق با واقع بینی نیست. مشکل سیاسیون ما در جامعه فرق بین ساده اندیشان غیر واقع بین با هوشمندان واقع بین است وگرنه ما هیچ تفاوت سیاسی دیگر در کشور نداریم.

شهادت از نگاه واقع بینانه نشات می گیرد

وی با تاکید بر این که شهید شدن، اوج آرمان خواهی یک جوان آرمان خواه است اظهار کرد: گفتیم واقع بینانه این است که با این شهادت، امنیت بهتری برقرار می شود. پناهیان ادامه داد : واقع بینانه ترین تفسیر درباره شهادت را رهبر انقلاب ارائه داده اند با این مفهوم که انسانی که زمان مرگش رسیده و می خواهد از دنیا برود، شهادت را انتخاب و سود می کند. خداوند هم در قرآن درباره شهادت درباره خرید و فروش جان سخن گفته، و این از نگاه واقع بینانه نشئت می گیرد. پس چرا برخی تعابیری درباره شهدا به کار می برند که انگار کار آن ها غیرواقع بینانه بوده است. پناهیان با اشاره به این که همه کلام ها و کارها در دین، واقع بینانه است، افزود : آرمان خواهی در دل واقع بینی وجود دارد اما برخی تلاش می کنند اقدامات آرمان خواهانه را غیرواقع بینانه جلوه دهند. پناهیان همچنین با تاکید بر اهمیت واقع بینی گفت : الان که نزدیک انتخابات است بی بی سی چی های خبیث دعوای ارزش و دانش راه می اندازند. برخی از بی بی سی چی های خبیث درباره حضور زنان در ورزشگاه، دیکتاتوری روانی ایجاد می کنند، در حالی که باید بگذارند بحث واقع بینانه شکل بگیرد به صورت واقع بینانه بگویید خانم ها بروند ورزشگاه سودش چقدر است و ضررش چقدر؟ پناهیان با تاکید بر این که ایمان نیمه علم است و عقل، یادآور شد: حضرت آقا پیش بینی می کنند و درست از آب در می آ ید زیرا واقع بین هستند. علت تبعیت از رهبری عقلانیت آقا و هوشی که دارد، است. مسئولانی که به خط اشرافیت می روند عقل شان درست کار نمی کند. عقل سیاسی شان ضعیف می شود. اربعین پدیده عقلانی است.

تلاش برای ایجاد جریان اجتماعی نو

در ابتدای این کنگره «محمدسعید احدیان» نماینده هیئت موسس مجمع آرمان خواهان واقع بین درباره نحوه شکل گیری این مجمع گزارشی ارائه و اظهار کرد : در سال ۹۲ و انتخابات ریاست جمهوری اتفاقات بدی را شاهد بودیم که تبعات آن هنوز وجود دارد. در رمضان آن سال رهبر انقلاب اسلامی، راهبردهای اصلی انقلاب را تبیین کردند و محور سخنرانی شان آرمان خواهی بود، در همان برهه سوالی برای ما پیش آمد مبنی بر این که چه شد حضرت آقا این محور را برای راهبردهای جریان انقلاب انتخاب کردند؟ جواب مشخص بود، خلائی در جامعه وجود داشته که  بدلی آن را پر کرده است. احدیان افزود: جمع بندی ما این بود که اتفاقا بعد از انتخابات زمان آن است که فعالیت ها شروع شود و بر همین اساس فعالیت ما بر محور آرمان خواهی واقع گرایانه شکل گرفت. وی ادامه داد: حدود دو سال آماده سازی مقدمات به طول انجامید و در نهایت این تشکیلات فعال شد که در آن به دو محور ساختاری «تقوا» و «نظم» تاکید داشتیم. وی همچنین در خصوص مهم ترین اصول تشکیلاتی این جبهه گفت: مهم ترین اصول ما، نگاه تبیینی، کادرسازی و شفاف عمل کردن است. تاکید بر چهره های جدید را مدنظر قرار داده ایم و تلاش می کنیم بر بدنه عمومی مردم تاثیر بگذاریم چرا که ایجاد جریان اجتماعی نو با رویکرد واقع بینی جزو اولویت های ما به شمار می رود.

تفاوت بنیادین با برخی جریان ها و رویکردها

همچنین «مرتضی کامل نواب» دبیر کل مجمع در دوره تاسیس نکاتی را مطرح کرد و گفت: پیگیری و مطالبه تحقق اهداف مقدس و آرمان های اصیل انقلاب اسلامی مهم ترین رسالت این جمع مردمی و خود جوش است. این مسئله به روشنی فصل ممیز و تفاوت بنیادین با برخی جریان ها و رویکرد هاست که راه دیگری پیش روی مردم می گشاید. وی افزود: باید توجه داشت راهبرد واقع بینی و ملاحظه آن در محاسبات پیش رو نیز از نظر ما امری ضروری است، مسئله ای که موجب تفاوت منظر عملکردی و تاکتیکی با برخی از دوستان همسو می شود.

انتخاب اعضای شورای مرکزی

بر اساس نتایج این انتخابات، محمدسعید احدیان با 238 رأی حائز اکثریت آرا شد و آقایان مرتضی کامل نواب، علی صفوی شاملو، مصطفی غفاری، حامد رحیم‌پور، امیرحسین یزدان‌پناه، مسعود ولی‌زاده، سیدرضا علمی حسینی، نوید سروآزاد، سعید اکبریان، رضا صمدی، مهدی حسن‌زاده، امید ادیب، زهره نصیری و عباس پارسایی برای دو سال به‌عنوان اعضای شورای مرکزی مجمع آرمان‌خواهان واقع‌بین انتخاب و معرفی شدند. همچنین فرزانه آفاق، فاطمه فیاض و میثم کلانتری نیز در فهرست اعضای علی‌البدل قرار گرفتند و محسن عرفانیان، مهدی هاشمی‌نژاد و مهدی ذبیحی نیز به‌عنوان بازرسان مجمع آرمان‌خواهان واقع‌بین انتخاب شدند.

اخبار مرتبط
پاسخ به