بیانیـــه

آقای روحانی وارد بازی دوسر باخت نشوید
بیانیه تحلیلی مجمع آرمان خواهان واقع بین درباره پالس های روحانی برای مذاکره با ترامپبسم الله الرحمن الرحیم


آقای روحانی! درحالی که به نظر می‌رسید اقتصاد کشور پس از چندین سال، عملا از شرطی شدن نسبت به معادلات سیاست خارجی  رهایی یافته بود و در شرایط فعلی که مقاومت مردم ایران در مقابل تحریم های ظالمانه آمریکا در حال نتیجه دادن بود و آمارها نیز از بازگشت ثبات به اقتصاد و حتی رشد شاخص‌ها به سمت فضای مثبت حکایت داشت، ناگهان شما در تاریخ 4شهریورماه گفتید: "اگر من بدانم در جلسه‌ای با کسی ملاقات کنم، مشکل کشورم حل می‌شود، دریغ نخواهم کرد زیرا اصل منافع ملی کشور است". جالب اینجاست که شما امروز نیز (5شهریورماه) هرچند مدعی شدید «دنبال عکس گرفتن نیستید» اما تاکید کردید که « لازم باشد با کسی حرف بزنیم، می‌زنیم، لازم باشد در جایی بایستیم دفاع می کنیم» و به نوعی سخن روز قبل‌تان را تکرار کردید.


آقای روحانی! فراموش نکنید که اروپایی‌ها مدت‌ها فقط وعده دادند بدون اینکه کوچکترین گامی برای اجرایی شدن برجام بردارند و الان که شروع کردند به دادن وعده و وعیدهای مختلف، فقط به این دلیل است که ایران اقدامات لازم برای اجرا نکردن تعهدات برجامی‌اش را شروع کرده است. لذا همین عقب نشینی‌های صورت گرفته صرفا نتیجه رفتار و گفتار از سر عزت و استغنا جمهوری اسلامی بوده است. پالس مذاکره دادن، این تصویر را مخدوش می‌کند و نتیجه احتمالی که ممکن است در اثر رفتار طبق منطق مقاومت به دست بیاید را منتفی می‌کند به همین دلیل هم است که بلافاصله بعد از سخنان شما مکرون با بدترین ادبیات شروط غیر قابل پذیرش را مطرح کرد. ناصحانه به شما توصیه می‌کنیم اگر هم دنبال آورده مالی هستید، رفتار خود را با معیار عزت و افزایش قدرت و استغنای مالی دنبال کنید. 


آقای روحانی! ترامپ به مانند اوباما فریبکارانه دان پاشی می‌کند و به دنبال گرفتن عکس یادگاری با شماست، هرچند که شما می‌گویید دنبال آن نیستید! اما بدانید هرگونه امتیاز گرفتن ترامپ از ایران، ولو یک عکس یادگاری، برگ برنده انتخاباتی برای او خواهد بود، اما هرگونه امتیاز دادن عینی ترامپ به ایران، قطعا نوعی انتحار انتخاباتی برای اوست، ترامپ اگر هم بخواهد در ایام باقی مانده تا انتخابات2020، محال مطلق است حتی تعهدات اوباما در برجام را صحه گذارد.


آقای روحانی! کاش یک بار از مقامات کره شمالی بپرسید که عایدی‌شان از چند دور ملاقات و مذاکره مفصل با ترامپ چه بود؟


آقای روحانی! برگشت ایران به میز مذاکره در شرایط فعلی، «عقب نشینی محض و خستگی ایران» تفسیر می‌شود. با این تفسیر، علاوه بر این‌که آمریکا برای فشار مصمم‌تر می‌شود، چون راهبرد خودش که فشار حداکثری بوده را کارآمد دیده است. بنا‌براین به صورت افراطی‌تری از ابزار تحریم استفاده می‌کند و متعاقب آن  شرکت‌های خارجی و کشورهای غربی نیز همکاری اقتصادی با ایران را در این فضای تعلیق و تهدید شروع نخواهند کرد. همچنان که در مدت بعد از برجام شروع نکردند. ما معتقد به سیاست مقاومت و مذاکره هستیم اما مذاکره را همانطور که رهبری انقلاب اشاره کردند، صرفا با اروپا می‌دانیم و مذاکره با آمریکا را بی‌نتیجه و پرضرر می‌دانیم. اروپا است که از نقض تعهدات برجامی ایران بیشترین ضرر را می‌کند و تنها طرف ما است که ملزم است ایران را از منافع برجام بهره‌مند کند در غیر اینصورت باید هزینه‌هایش را بپذیرد.


آقای روحانی! عجیب این که شما همین چند ماه قبل با لحنی تلخ، مذاکره با مقامات بی اخلاق و عهد نشناس آمریکایی را دیوانگی توصیف کرده بودید،پس به نظر می‌رسد که شما با این سخنان ظاهرا سه هدف را به‌طور همزمان دنبال می‌کنید: 


اولاً: تلاش می‌کنید افکار عمومی داخل را بازهم به این سمت سوق دهید که هم‌چنان کلید حل مشکلات اقتصادی کشور در مذاکره با طرف آمریکایی است. 


ثانیاً: تلاش می‌کنید با فضاسازی به مردم القاء کنید که شما، خواست مشکلات را حل کنید اما دیگرانی!! نخواستند و مانع شدند. 


ثالثاً : امیدوارید در ۲۵ روز باقی مانده تا سفرتان به نیویورک، با فضاسازی و فشار، عملا نظام را در عمل انجام شده ملاقات قرار دهید. 


آقای روحانی! این یک محاسبه غلط و بازی دوسر باخت برای دولت است که نتیجه هیچ آن از هم‌اکنون روشن است. در پایان خالی از لطف نیست که گفته خودتان در اردیبهشت ماه را به یادتان آوریم، آنجا که گفتید: «ما با فرد چاقوکش و فرمول چاقوکشی مذاکره نمی‌کنیم و قبول چنین مذاکره‌ای به معنای ذلت و تسلیم است»

اخبار مرتبط
پاسخ به