بیانیـــه

بیانیه جبهه آرمانخواهان واقع‌بین درباره مواضع اخیر رئیس جمهور آقای روحانی زنگ حساب فرا رسیده است، انشاء نگویید!
رئیس جمهور اخیرا این سوال را مطرح کرده که «پیشرفت و آینده کشور در سایه تعامل با دنیاست یا تقابل با دنیا؟» و سپس خودش پاسخ داده که «ممکن است پاسخ به این سوال آسان باشد اما این مسئله‌ای راهبردی است که 41 سال است به جواب روشن و قاطع در این زمینه نرسیده‌ایم. یک عده بر تعامل سازنده و عده‌ای نیز بر تقابل مستمر با جهان تأکید دارند.»

بیانیه جبهه آرمانخواهان واقع‌بین درباره مواضع اخیر رئیس جمهور

آقای روحانی زنگ حساب فرا رسیده است، انشاء نگویید!بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس جمهور اخیرا این سوال را مطرح کرده که «پیشرفت و آینده کشور در سایه تعامل با دنیاست یا تقابل با دنیا؟» و سپس خودش پاسخ داده که «ممکن است پاسخ به این سوال آسان باشد اما این مسئله‌ای راهبردی است که 41 سال است به جواب روشن و قاطع در این زمینه نرسیده‌ایم. یک عده بر تعامل سازنده و عده‌ای نیز بر تقابل مستمر با جهان تأکید دارند.»


اگر «دنیا»یی که آقای روحانی مدنظرش است، سایر کشورها به جز آمریکاست، خود او و دولت متبوعش باید پاسخ دهند که برای این تعامل در 6 سال تصدی قدرت اجرایی کشور چه مسیری رفته و چه عاید ایران کرده‌اند؟ اما اگر او «دنیا» را فقط در آمریکا خلاصه می کند، باید گفت این پرسش و پاسخ از زبان هرکسی گفته می شد، پذیرفته تر از آقای روحانی است که یک بار طعم توافق با آمریکا را چشیده و بهتر از هرکس دیگر می داند که مقابل دشمنی که با هر عقب نشینی، ادعاها و مطالباتش را به روز می کند و حرف جدیدی روی میز می گذارد، باید به چه نحو رفتار کرد. آیا تعاملی که شما می گویید جز این است؟ یا مراد شما از تعامل، یعنی تسلیم محض؟ آیا می خواهید با این ترفند بعد از اقتصاد، عزت ایران را هم مخدوش کنید؟


آقای روحانی! شعار اصلی شما در مبارزات انتخاباتی « مذاکره » بود و 6 سال حیات و ممات کشور را به این تفکر گره زدید؛  با آمریکا پشت میز مذاکره نشستید و به توافق هم رسیدید با اینکه این توافق در صورت رعایت شروط رهبری و اجرای مناسب می‌توانست منافع خوبی برای ما ایجاد کند، اما نه تنها نتوانستید آن را به درستی اجرا کنید و از منافع حداکثری برجام بهره ببرید بلکه آمریکایی‌ها نیز همچنان که مورد انتظار بود به تعهدات خود پشت کردند و مقابل منافع ایران ایستادند.


آقای روحانی! شما نیک می‌دانید که در دوگانه « تعامل یا تقابل »؛ راهبرد جمهوری اسلامی از همان روز اول تعامل گسترده با دنیا و اگر لازم باشد تعامل با «کشورهایی که جمهوری اسلامی را قبول ندارند» و حتی تعامل با « کفار » بوده به نحوی دولتمردان مقابل زورگویی به ملت بایستند و از استقلال ایران دفاع کنند. حتی در آن جا که منفعت ملت ایران در تقابل و چالش با قدرت های بزرگ به خصوص آمریکا است، مسیر جمهوری اسلامی به تصریح رهبر انقلاب « چالش عقلایی » یعنی « چالش منطبق با منطق» است.


آقای روحانی! اگر حکم تنفیذ دور دوم خود را ملاحظه کنید پاسخ به این سوال شما از سوی رهبر انقلاب همان جا داده شده است: «تعامل گسترده‌ با دنیا توصیه‌ همیشگی ما است که این درست نقطه‌ مقابل آن چیزی است که دشمنان ما و سلطه‌گران عالم دنبالش هستند...حیات اجتماعی بشریّت این‌جور پیش می رود: همکاری، همدلی، همراهی، تعامل با دنیا...». با این دستور صریح رهبر انقلاب، اینکه شما باز دوگانه «تعامل و تقابل» را با آن پرسش غلط مطرح می‌کنید و مدعی هستید که در این 41 سال به جواب قاطع درباره آن نرسیده‌ایم، جای تامل و ابهام دارد.


جناب آقای روحانی! جبهه آرمانخواهان واقع‌بین هم‌صدا با مردم به شما یادآوری می کند که زنگ انشاء برای شما و دولت های یازدهم و دوازدهم به سر رسیده و این 2 سال باقی مانده «زنگ حساب» است. مردم ایران که روزی به شعارهای شما اعتماد کرده اند، اکنون می‌خواهند بدانند چرا برخلاف وعده‌های شما، کلید تدبیر در قفل مشکلات شکست، چرخ زندگی مردم و کارخانه‌ها که قرار بود همچون سانتریفیوژها بچرخد، نمی‌چرخد، یارانه‌ای که قرار بود براساس شعارهای صریح شما مردم نسبت به آن بی نیاز شوند، اکنون بخش کوچکی از هزینه های معیشت شان را در این شرایط سخت جبران می‌کند؟ و ...


آقای روحانی! اکنون نوبت سوال مردم از شماست که بپرسند چرا اقتصاد ایران را در این 6 سال به خارج از کشور از گره زدید و بلاتکلیفی را به معیشت مردم تحمیل کردید؟ 

آیا نگرش منفی 86 درصد ایرانی ها به آمریکا که در نظرسنجی اخیر دانشگاه مریلند به دست آمده، برای شما کافی نیست که در سرازیری زمان باقی مانده از دولت خود، به جای آن که سوال کنید یک بار هم که شده به مطالبات مردم پاسخ دهید؟

اخبار مرتبط
پاسخ به