بیانیـــه

شروط وحدت رعایت نشود ورود مستقل خواهیم داشت
بیانیه شماره یک جبهه آرمانخواهان واقع بین در خصوص انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

مجلس شورای اسلامی، یک مرکز اساسی و تعیین کننده برای انقلاب است، همه سر رشته‌های امور، به مجلس شورای اسلامی بر می‌گردد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی

 

قرار گرفتن در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران عزیز، تبلور حضور و مشارکت آحاد مردم در تعیین سرنوشت سیاسی خود به عنوان یکی از آرمان های مقدس انقلاب اسلامی است. امری که در اصل 56 قانون اساسی به صراحت مورد توجه قرار گرفته و در منویات امام امت و رهبر معظم انقلاب به وفور ذکر شده است. مجلس شورای اسلامی به واسطه کارکردهای اصیل خود که عبارت است از قانون گذاری در چارچوب موازین اسلامی و قانون اساسی در همه امور کشور و نظارت بر اجرای قوانین توسط دولت با سازوکارهای متعدد قانونی همچون سئوال، تذکر، رای اعتماد، استیضاح و نیز تحقیق و تفحص، ظرفیت بی بدیلی در ایجاد مشارکت عمومی در اداره کشور برعهده دارد. مروری بر تاریخچه عملکرد این نهاد موثر در جمهوری اسلامی بیانگر نقش موثر و پررنگی است که مجلس در دوره های مختلف تشکیل خود البته که با افت وخیزهایی برعهده داشته است. آنچه گفته شد بخشی از ظرفیت پیش بینی شده برای نهادی است که به تعبیر رهبر کبیر انقلاب اسلامی در راس امور است.

پرواضح است دستیابی به مجلس شورای اسلامی با چنین نصابی که از تمامی ظرفیت های قانونی خود به بهترین شکل ممکن و در جهت محافظت از منافع مردم و پیگیری اهداف و آرمان های مقدس انقلاب اسلامی عمل نماید، مستلزم فراهم آمدن مقدمات مختلفی است. آگاهی بخشی به عموم مردم با هدف ایجاد شناخت بیشتر نسبت به جایگاه این نهاد تعیین کننده و وظایف و صلاحیت های آن که طبعا مانع طرح وعده وعیدهای غیرممکن و انتخاباتی می گردد، ترغیب و تشویق آحاد مردم برای مشارکت حداکثری که از جمله منویات موکد و دائمی رهبر فرزانه انقلاب در تمامی انتخابات های کشور بوده است، پا به میدان گذاشتن و شانه زیر بار دادن افراد و شخصیت های ذی صلاح و دارای توان کارشناسی و نگاه انقلابی و در نهایت پیش بینی فرآیند و طرح ریزی سازوکاری شفاف، معقول و قابل دفاع در دستیابی به نامزدهای نهایی که متکی باشد بر ظرفیت اجتماعی و بدنه فعال جریانی از جمله مقدمات دستیابی به مجلسی در حد انتظار است.

بر این اساس جبهه آرمانخواهان واقع بین سازوکار دستیابی به لیست نهایی نامزدهای خود را مبتنی بر ویژگی های مذکور، خصوصا با توجه به آرا و نظرات بدنه تشکیلاتی به شرح زیر تبیین می نماید. لازم به ذکر است این تشکیلات در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با ابتکار عمل در این زمینه لیست نامزدهای نهایی را با برگزاری انتخابات داخلی و اخذ آرای اعضا تهیه و منتشر نمود.

1.       دعوت از افراد و چهره های مختلف برای حضور در عرصه

اولین گام در سازوکار پیش رو، فراخوان و دعوت از تمامی چهره های کارشناس، خبره و کاردان، ملتزم و متعهد به اسلام و اهداف والای انقلاب اسلامی و قانون اساسی خصوصا اصل ولایت فقیه است که صدای رسا و گویای مردم هستند. این جبهه از تمامی افراد و شخصیت های حائز ویژگی های مذکور دعوت می کند با حضور در این عرصه ضمن انجام وظیفه شرعی و ملی خود، محیطی سالم و مناسب برای انتخاب مردم فراهم آورند. بی تفاوت نبودن و شانه زیر بار دادن نخبگان و جوانان، مطالبه روشن رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم است که اولین تبلور سیاسی و اجتماعی آن انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است ولذا حضور بانشاط و اخلاق مدار در فضای انتخابات مجلس، پاسخ شایسته به منویات بیانیه گام دوم است. بر این اساس این جبهه متعاقب بیانیه حاضر با رویکردی فراگیر و غیرحزبی با ذکر اسامی برخی افراد از طیف ها و مجموعه های مختلف، از ایشان برای حضور فعال و موثر در عرصه انتخابات دعوت می نماید. در این زمینه ذکر چند نکته را لازم می دانیم:

الف: اسامی مذکور به معنای پیشنهاد اولیه جبهه برای حضور این افراد در عرصه بوده و لزوما به معنای آمادگی یا تصمیم این افراد در این زمینه نیست لذا طبیعی است که تعدادی از این افراد تمایلی برای ورود به عرصه انتخابات نداشته باشند.

ب: این لیست بر اساس شاخص های حداقلی و در یک بررسی اولیه تنظیم شده است طبیعی است که لیست نهایی بعد از طی شدن کل فرایند جبهه نهایی می شود.

ج: در جمع بندی این لیست نیز ممکن است افرادی صاحب صلاحیت وجود داشته باشند لذا امکان اضافه کردن افراد جدید وجود دارد و جبهه آرمانخواهان واقع بین از پیشنهادها در این زمینه استقبال می کند.  

2.       ارزیابی نامزدها با شاخص های تدوین شده، انتخاب و معرفی جهت حضور درسازوکار انتخاباتی جبهه

در دومین گام از مراحل انتخابات داخلی جبهه، شورای مرکزی که منتخب مجمع عمومی تشکیلات است، ضمن مرور و بررسی چهره های مطرح انقلابی و حائز شرایط در عرصه انتخابت چه لیستی که توسط جبهه دعوت به ثبت نام شده اند و چه افرادی که وارد عرصه شده اند، اقدام به انتخاب افراد به صورت چند برابر ظرفیت کرسی های نمایندگی می نماید. در این مرحله با مدنظر قراردادن شاخص های نامزد اصلح که از منویات امام راحل و مقام معظم رهبری تدوین شده است، افراد مطرح و فعال در عرصه انتخابات، مورد ارزیابی قرار گرفته و لیستی چند برابر ظرفیت جهت شرکت در انتخابات داخلی جبهه معرفی و دعوت می شوند.

3.       برگزاری جلسات معرفی و ارائه نامزدها

در ادامه فرآیند انتخابات داخلی جبهه، افراد معرفی شده از سوی شورای مرکزی که در ارزیابی با شاخص های تدوین شده حائز شرایط لازم بوده اند، به جلسات معرفی و ارائه نظرات نامزدها دعوت می شوند. این جلسات با حضور اعضا و هواداران جبهه تشکیل می شود و در آن نامزدهای معرفی شده به طرح نظرات و دیدگاه های خود و برنامه های تدوین شده جهت پیگیری در مجلس می پردازند. بخشی از این جلسات نیز به طرح پرسش ها و سئوالات حاضران و پاسخ نامزدها اختصاص خواهد داشت.

4.       برگزاری انتخابات داخلی جبهه

با اتمام جلسات معرفی و ارائه نامزدها که موجبات شناخت بهتر و دقیق تر نامزدها را برای اعضا و هواداران جبهه فراهم می نماید، آخرین گام از سازوکار انتخاباتی صورت می گیرد. در این مرحله با فراهم سازی زمینه های لازم انتخابات داخلی تشکیلات با حضور شرکت کنندگان در جلسات معرفی نامزدها برگزار می شود. امکان شرکت در این انتخابات به صورت حضوری و غیرحضوری برای اعضا و هواداران فراهم خواهد بود و پنج نفر ازمیان نامزدهای حاضر در فرآیند که حائز اکثریت آرا شده اند تعیین می شوند.

جبهه آرمانخواهان واقع بین بر این باور است که ائتلاف برای شرکت در انتخابات اولویت دارد البته ائتلافی که منجر به پیروزی شود و پیروزی که به تشکیل مجلسی انقلابی و کارآمد منجر شود لذا با اتمام مراحل چهارگانه مذکور، اسامی نهایی نامزدهای جبهه در صورتی که میان نیروهای انقلاب ائتلافی فراگیر صورت گیرد و این ائتلاف بر اساس شفافیت، عقلانیت، شاخص گرایی و اجتناب از سهم خواهی تشکیل شده باشد، به این ائتلاف معرفی می شود. بدیهی است جبهه به دنبال سهم خواهی نیست اما در صورتی که در جریان نیروهای انقلاب وحدت حاصل نشده باشد یا شروط لازم پیش گفته در وحدت رعایت نشده باشد، ورودی مستقل به انتخابات خواهیم داشت.

 

والسلام علیکم و علی عبادالله الصالحین

جبهه آرمانخواهان واقع بین خراسان رضوی

اخبار مرتبط
پاسخ به