بیانیـــه

بیانیه جبهه آرمانخواهان واقع بین درباره اتفاقات برج سلمان مشهد
بیانیه جبهه آرمانخواهان واقع بین درباره اتفاقات برج سلمان مشهد


اتفاقی که توسط عده ای در جریان فستیوال فروش برج_سلمان مشهد رخ داد دل هر مسلمان را به درد می آورد، بی شک هرکس معتقد به مبانی اسلام بوده و ساکن یا زائر و دوست‌دار مشهد مقدس باشد، لااقل رسم همسایگی و حرمت‌داری حریم مطهر امام رضا علیه السلام را به خوبی می‌شناسد و غیرت و شرافتش به او اجازه حریم شکنی آن هم در این شهر که پاره ای از بهشت است را نمی‌دهد.
در مقابل این اتفاق جبهه آرمانخواهان واقع بین اولا خواستار برخورد با عامل یا عاملان ایجاد حواشی موهن و توهین آمیز رخ داده در این فستیوال است و #دوما نسبت هرگونه عادی سازی رفتارهای قبیح و هنجارشکن مانند آنچه توسط عده ای در این مراسم رخ داد در مشهدالرضا هشدار داده و لزوم حفظ حریم امامت را به همگان گوشزد می کند.
در این میان شهرداری و شورای شهر مشهد که نهادهای ذیربط آن جزو سهام داران برج سلمان هستند نیز باید سکوت نامانوس و معنادار خود را در قبال هنجارشکنی رخ داده، بشکنند و به عنوان مجموعه هایی که میدان‌دار برنامه های فرهنگی پایتخت معنوی ایران هستند با صراحت با اتفاقات سه شنبه شب مرزبندی کنند. چه اینکه اگر آنها شهر مشهد را به درستی #شهر_امید می نامند، این "امید" نباید خدای ناکرده از مسیر "ناامیدی" مردم مسلمان و ولایی مشهد معنا و مفهوم شود. اساسا همین دست رفتارهای ساختارشکنانه از سوی عده ای و عدم برخورد و مرزبندی دقیق از سوی متولیان و نزدیکان فکری و جریانی آنهاست که به نگرانی بزرگان شهر درباره مراسم این‌چنینی منجر می شود. درحالی که اگر با هنجارشکنی و ریختن قبح حرکات منافی شریعت اسلام از سوی کسانی که با برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در این مراسم قرابت سیاسی و فکری دارند برخورد و مرزبندی شود، هم این هنجارشکنی ها عادی سازی نمی شود و هم خط ساختارشکنان از کسانی که حقیقتا به دنبال ایجاد فضایی مفرح و شاد برای مردم مشهد هستند جدا می شود.
با این حال جبهه آرمانخواهان واقع بین به جریان ها و طیف هایی که (ان شاء الله ناخواسته) با نام جریان انقلابی و حزب اللهی نوع نگاه و رفتارشان باعث شده است تصویری زمخت و نامانوس با شادی و نشاط مورد نیاز و خواست مردم از گفتمان انقلاب اسلامی به نمایش درآید نیز هشدار داده و آن ها را به بازبینی رفتارهای اخیر خود به ویژه در دوره_گذشته_شورای_شهر مشهد فرامی‌خواند. سال هایی که این دسته از افراد به غلط به نام جریان انقلابی فرصت به دست آمده برای خدمت به مردم در شهرداری را سوزاند و عصاره آن سال ها، بازی در زمین انحرافی کنسرت و امثالهم و در نتیجه دورشدن از مردم و مطالبات واقعی آنها و واگذار کردن میدان به جریان مقابل بود. این جریان ها اکنون بهتر است به این سوال پاسخ دهند که با آن حجم از بودجه های فرهنگی چه کرده اند که امروز چنین فضایی در مشهد هویدا شده است.
متاسفانه به نظر می رسد در جریان این اتفاق شاهد تعجیل_دادستانی محترم مشهد و روی آوردن به حرکات پلیسی و بازداشت رئیس اداره ارشاد مشهد بودیم. همانطور که در ابتدا گفته شد جبهه آرمانخواهان واقع بین خواهان برخورد صریح و قاطع با پدید آورندگان و عاملان چنین اتفاقی است اما طبعا این کار باید با حفظ حریم و پس از مشخص شدن عاملان و سهم آنها باشد، نه این که دو روز پس از اتفاق صرفا یک نفر دستگیر و به سرعت هم رسانه ای شود. لذا انتظار می رود کسانی که مقصر بوده یا کوتاهی کرده اند در فرایند مشخص حقوقی به سرعت شناسایی و پس از اطمینان از نتایج فرایند طی شده به مردم معرفی و مجازات شوند.
خلاصه آنکه جبهه آرمانخواهان واقع بین ضمن تقبیح شدید اتفاقات برج سلمان مشهد، علاوه بر تاکید بر شناسایی و برخورد با عاملان این اتفاق نسبت به هرگونه دست اندازی به حرکات خشن و بدون منطق و دور از گفتمان انقلاب اسلامی توسط برخی جریان های منتسب به جریان انقلابی به بهانه این اتفاق هشدار داده و تاکید می کند که سیر بررسی این موضوع باید متناسب با اصول قانونی و به دور از #ایجاد_حساسیت_ها و #دوقطبی_های_سیاسی و کاذب باشد.

جبهه آرمانخواهان واقع بین
مشهد مقدس
۳۰ فروردین ۹۷

اخبار مرتبط
پاسخ به