بیانیـــه

شاخص های ۶ گانه جبهه آرمانخواهان واقع بین در معرفی فهرست ۱۵ نفره
جبهه آرمانخواهان واقع بین پس از مرور و بررسی چهره های انقلابی و حائز شرایط که واردعرصه انتخابات شده اند، فهرست عام 15 نفره 3 برابر ظرفیت کرسی های نمایندگی را با مدنظر قرار دادن شاخص های «نامزد اصلح» را به شهروندان مشهدی معرفی می کند.

بیانیه شماره 2 جبهه آرمانخواهان واقع بین درباره انتخابات

 

با ثبت نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، فرایند انتخاب وکلای مردم در پارلمان ایران به عنوان یکی از عینی ترین و مهم ترین مصادیق مردمسالاری دینی وارد مرحله جدیدی شده است. ثبت نام تعداد زیادی از داوطلبان برای این انتخابات به نحوی که به عنوان نمونه برای هر کرسی نمایندگی حوزه انتخابیه مشهد و کلات حداقل 100 نفر نام نویسی کرده اند، گرچه می تواند بیانگر انگیزه بالای نخبگان برای حل مسائل کشور باشد اما صادقانه باید گفت که شناخت سره از ناسره را سخت و پیچیده می کند. لذا همه کسانی که دل در گروه ایران و انقلاب اسلامی دارند و به دنبال تقویت «جمهوریت» نظام اسلامی هستند، مرحله حساس و سرنوشت ساز انتخاب داوطلبان مورد اعتماد را در پیش دارند؛ چه آن که انتخاب بد یا خوب، می تواند سرنوشت نظام قانونگذاری کشور را عوض کند. انتخاب بد، باری به دوش مردم اضافه می کند و انتخاب خوب می تواند از زندگی مردم که در شرایط سخت معیشتی و اقتصادی هستند، گره باز کند.

برهمین اساس و با هدف معرفی افراد شایسته نمایندگی مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، جبهه آرمانخواهان واقع بین پس از مرور و بررسی چهره های انقلابی و حائز شرایط که وارد این عرصه شده اند، فهرست عام 15 نفره 3 برابر ظرفیت کرسی های نمایندگی را با مدنظر قرار دادن شاخص های «نامزد اصلح» را به شهروندان مشهدی معرفی می کند.

این افراد از فهرست بلند بالای کسانی که از حوزه انتخابیه مشهد داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی شده و متعلق به جریان انقلابی هستند براساس شاخص هایی که در 6 محور از بیانات رهبر معظم انقلاب و امام خمینی(ره) استخراج شده، تعیین شده اند.

الف- متدین و انقلابی

از میان همه داوطلبان کسانی لیاقت نمایندگی مردم شریف مشهد و کلات را دارند که به خدا ایمان داشته باشند و او را ناظر بر اعمال و رفتار و تصمیم های آشکار و پنهان خود بدانند. کسانی که در عمل، و نه شعار، ملتزم به دستورات اسلام و ولایت فقیه باشند. کسانی که هم دشمن را بشناسند و هم مقابل دشمن جسارت و شجاعتِ اقدام داشته باشند و سکان تصمیم سازی کشور را به تفکرات موهن و دشمن شادکن نسپرند. کسانی که تحت تاثیر دشمن نبوده و دشمن از روی کار آمدن آن ها نفعی نبرد. نماینده مجلس باید با بصیرت خود بتواند از دل فتنه ها، مسیر صحیح و اصیل انقلاب اسلامی را تشخیص داده مرزبندی آشکار و شفاف با فتنه گران داشته باشند.

ب- متخصص و کارامد

بدون شک، قانون‌گذاری عرصه تخصص و تسلط به لوازم تصمیم گیری و تقنین است. برهمین اساس کسانی که وارد مجلس می شوند باید اولا در حوزه های تخصصی که مجلس به آن نیاز دارد، متخصص و مجهز به لوازم تصمیم گیری و تصمیم سازی باشند و دوم این که با شناخت حوزه های نیازمند قانونگذاری و نظارت در کشور، هم نظرات کارشناسی و تخصصی ارائه کنند و هم در صورت نیاز با ارائه طرح های کارامد و موثر، برای رفع موانع پیشرفت کشور و حل مشکلات مردم اقدام کنند. مردم از سیاسی کاری و باند و باند بازی در نظام تقنینی کشور خسته اند و نمی خواهند مجلسی داشته باشند که نتواند برای قوه مجریه متناسب با نیازهای واقعی آنان ریل گذاری کند. به چنین مجلسی باید پایان داد و راه حل آن ورود افرادی است که در عرصه هایی که حضور داشته اند دارای تخصص و توانمندی باشند، مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه خود و نیز مسائل کلان کشور را بشناسند و برای حل آن برنامه داشته باشند و بتوانند وکلایی موثر و کارامد برای موکلان نجیب و شریف خود باشند.

ج- مردمی و مردم باور

متاسفانه در دوره های گذشته شاهد آن بودیم که میان برخی نامزدها و نمایندگان جریان انقلابی و حرف و مطالبه مردم نسبت مستقیمی برقرار نبود و درحالی که مردم درد معیشت و نان شب داشتند و دارند، برخی نمایندگان که ظاهرا دغدغه معیشت و اقتصاد را ندارند در مجلس در پی سیاسی بازی و فریادهایی هستند که نسبتی با حرف و مطالبه مردم ندارد. درحالی که مجلس باید خانه نمایندگانی باشد که  هم خودشان از جنس مردم هستند و هم حرف و مطالبه مردم را نمایندگی می کنند. نمایندگانی که مسئله یابی دقیق از مطالبات مردم دارند، حرف و نیازهای اقشار مختلف مردم را می شوند و خود را نماینده همه مردم می دانند نه یک گروه یا قشر خاصی. اگر به بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی، پس از اسلام، و پیش از قانونگرایی و دشمن ستیزی «عنصر دومی که امام به آن حدّاکثر توجّه را کرد عنصر مردم بود» (بیانات رهبر انقلاب در مراسم سالگرد رحلت امام خمینی؛ 14 خرداد 1380) و اگر امام خمینی (ره) خطاب به نمایندگان مردم در مجلس خبرگان تاکید می کنند که «...اکثریت هر چه گفتند آرای ایشان معتبر است ولو به خلاف، به ضرر خودشان باشد. شما ولیّ آنها نیستید که بگویید که این به ضرر شماست...» (صحیفه امام؛ ج 9، ص 303) حجت بر همه نمایندگان و کسانی به دنبال ارائه فهرست های انتخاباتی هستند تمام است و حق ندارند مسیر کسانی را برای رسیدن به مجلس هموار کنند که نسبتی با مطالبات و حرف مردم به خصوص قشر محروم و مستضعف ندارند.

د- جهادی و جوانگرا

بخشی از مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند در نتیجه بی عملی دولت و اراده نداشتن قوه مجریه برای گره گشایی از کار مردم و معطل نگه داشتن کشور به بهانه مذاکره و کنوانسیون های بین المللی و ... است. در این مسیر اعتقاد به این‌که می‌توانیم با کارِ بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر، دست کم در حوزه قانونگذاری و نظارت، اجازه ندهیم که این مسیر اشتباه ادامه پیدا کند و ریل‌گذاری صحیح برای بازشدن گره از معیشت مردم و اقتصاد کشور انجام شود، ما را ناگذیر از انتخاب نمایندگانی می کند که خود را تافته جدابافته از جامعه ندانند و با روحیه جهادی به دنبال حل مشکلات باشند. در این مسیر بدون شک اعتقاد و اتکا به چهره های جوان و متخصص که مسائل را بشناسند و با انگیزه بالا برای بازشدن گره ها، شب و روز نشناسند، و حاضر باشند شانه زیر بار مشکلات کشور بدهند، می تواند راهگشای یک مجلس نو و با انگیزه باشد، ان شاء الله.

ه- قانون مدار و پاسخگو

افرادی که قرار است قانونگذار باشند هم باید فهم دقیق و کاملی از نظام قانونی کشور به خصوص قانون اساسی داشته باشند و هم  باید مقیدترین افراد به اجرای قانون باشند. افرادی که به بند بند قانون اساسی به یک چشم نگاه کند و به دنبال اجرای همه آن بندها مطابق نص صریح آن باشد. قانونی که قانون گذارش به آن مقید نباشد به مثابه امام زاده ای است که متولی اش حرمتش را نگاه نداشته است. لذا نمایندگان مجلس باید از میان کسانی انتخاب شوند که خود را مقید به قانون بدانند. چه این که رهبر معظم انقلاب «قانون گرایی» را از جمله 4 ویژگی امام خمینی(ره) برشرمنده اند. براین اساس مجلس نباید مامن کسانی باشد که مقابل قانون گریزی، مصونیت داشته باشند. به همین نسبت نماینده مجلس باید درمقابل افکار عمومی و به خصوص مطالبات موکلانش پاسخ گو باشد. نماینده ای که پاسخ گو نیست نمی تواند با اتکا به وظایف نظارتی خود از سایر قوا انتظار پاسخ گویی داشته باشد و مجلسی که نظارت پذیر نیست نمی تواند ناظر بقیه نهادها باشد؛ چه این که هیچ دستمال کثیفی نمی تواند شیشه ای را از کثیفی ها، تمیز کند.

و- مطالبه گر و فسادستیز

مجلس خانه ملت و محل فریاد وکلای ملت برسر قانونگریزان و کسانی که پست و مقام ها را محملی برای کسب قدرت، ثروت اندوزی یا انحراف در مسیر انقلاب اسلامی قرار داده اند. کرسی های پارلمان جایگاه کسانی است که وکیل ملت باشند نه دولت، تا در بزنگاه ها بتوانند حق موکلانشان را از متخلفان و قدرت طلبان و چپاولگران پست ها و مقام ها بگیرند. کسانی که وقتی صحبت از مبارزه با فساد می شود، حقیقتا در میدان مبارزه حضور داشته باشند نه این که از پستوی خانه های شان دلار و یورو کشف شود! نه این که مقابل بادجه فلان اداره، کارمندان دولت را به باد فحش و ناسزا بگیرند. مجلس خانه ملت است، خانه ای که برای برپا شدنش خون های زیادی به زمین ریخته از خون آیات شهید شیخ فضل ا... نوری و مدرس گرفته تا خون شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعان حرم که اجازه نداده اند، به حق تعیین سرنوشت توسط مردم و جمهوریت نظام اسلامی خدشه ای وارد شود. مجلس مامن فریادهای ضدفساد است نه محل جلوس کسانی که خود را سهام دار سفره انقلاب اسلامی می دانند. جایی که وقتی از شفافیت سخن گفته می شود، خود باید جلودار باشد و بیش از هر نهاد دیگر  چراغ شفافیت را پرفروز گرداند.

براساس این شاخص ها و از میان نامزدهای موجود، جبهه آرمانخواهان واقع بین اقدام به معرفی فهرست سه برابر ظرفیت کرسی های نمایندگی مردم مشهد و کلات کرده و از این افراد برای شرکت در فرایند تدوین فهرست انتخاباتی که با حضور و توسط بدنه مومن و انقلابی انجام خواهد شد، دعوت می کند.

والسلام علیکم و علی عبادالله الصالحین و رحمت الله و برکاته

جبهه آرمانخواهان واقع بین

مشهد مقدس

 

اطلاعیه اعلام فهرست 15 نفره جبهه آرمانخواهان واقع بین

 

پیرو انتشار بیانیه شماره 2 جبهه آرمانخواهان واقع بین در خصوص شاخص های انتخاب فهرست عام این جبهه از میان نامزدهای  انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه مشهد و کلات،  این مجموعه ضمن تقدیر از تمامی داوطلبان انتخابات که اعلام آمادگی کرده اند تا در گام دوم انقلاب، شانه زیر بار مسئولیت بدهند،  فهرست 15 نفره که در فرایند تدوین فهرست انتخاباتی این جبهه حضور خواهند داشت را اعلام می کند. این افراد براساس شاخص های 6 گانه الف- متدین و انقلابی، ب- متخصص و کارامد، ج- مردمی و مردم باور، د- جهادی و جوانگرا، ه- قانون مدار و پاسخگو، و- مطالبه گر و فسادستیز بودن داوطلبان توسط شورای مرکزی جبهه آرمانخواهان واقع بین به بدنه مومن و انقلابی اعضا، حامیان و طرفداران این جبهه و همه کسانی که دل در گروه آرمان های انقلاب اسلامی دارند ارائه می شوند تا در فرصتی که به زودی برای معرفی حضوری این افراد در جلسات عمومی جبهه آرمانخواهان واقع بین فراهم خواهد شد به ارائه برنامه و دیدگاه های خود پرداخته و به پرسش های حاضران در این نشست های عمومی پاسخ دهند.

در نهایت نیز رای اعضا، حامیان و طرفداران، فهرست 5 نفره مورد حمایت جبهه آرمانخواهان واقع بین را تعیین خواهد کرد. براساس اعلام قبلی در صورتیکه میان نیروهای انقلاب ائتلافی صورت گیرد که بر اساس شفافیت، عقلانیت و اجتناب از سهم خواهی تشکیل شده باشد، ، 5 نفری که حائز بیشترین آراء شوند،  به این ائتلاف معرفی می شود. بدیهی است جبهه دنبال سهم خواهی نیست اما در صورتیکه در جریان نیروهای انقلاب وحدت حاصل نشده باشد یا شروط لازم در وحدت رعایت نشده باشد، جبهه آرمانخواهان واقع بین ورودی مستقل به انتخابات خواهد داشت. اسامی فهرست 3 برابر ظرفیت به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:

1- نصرالله پژمان فر

2- محمدحسين حسین زاده بحرینی

3- مهديه خادم مشگاني

4- نجمه خدادادی

5- علي ذاكرالحسيني

6- قهرمان رشيد

7- سعيد شعرباف تبريزي

8- فرج الله شوشتری

9- غلامحسين صاحبي

10- علی صفوی شاملو

11- كميل ضرابي گل خطمي

12 - مجید طهوریان عسکری

13-  سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی

14- مرتضی کامل نواب

15- حمید کفش کنان

 

* جبهه آرمانخواهان واقع بین با انتشار این اسامی و دعوت از همه آنان برای حضور در فرایند انتخاباتی جبهه و تدوین فهرست نهایی توسط بدنه مومن و انقلابی، اعلام می کند که جلسات حضوری معرفی نامزدها از نیمه دی ماه برگزار و اطلاعات تکمیلی درباره این نشست ها از طریق رسانه های جبهه آرمانخواهان واقع بین و سایت «آرمان ما» به آدرس www.armanema.com اطلاع رسانی خواهد شد. 
اخبار مرتبط
پاسخ به